Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 968 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rezydencja podatkowa w Polsce czy Holandii?

środa, 20 marca 2013 10:21
Skocz do komentarzy

Podatki, to zmora chyba wszystkich, którzy im podlegają. Jednak są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego państwa. W ostatnich latach, na skutek wzmożonej migracji zarobkowej Polaków, wielu z nich ma problem z rozliczeniem podatkowym, na skutek tego, że nie wiedzą, jak i w którym kraju go dokonać. Obowiązki podatkowe każdego podatnika będą zależały od jego rezydencji. Polską rezydencję podatkową ustala się w oparciu o długość pobytu w Polsce oraz posiadanie przez daną osobę w kraju tzw. ośrodka interesów życiowych (centrum interesów osobistych lub gospodarczych). Jeżeli taka osoba przebywa ponad 183 dni poza Polską, ale zachowała swoje centrum interesów osobistych lub gospodarczych w kraju, nadal będzie uważana za polskiego rezydenta podatkowego. Natomiast osoba, której pobyt w Polsce nie przekroczył 183 dni i która przeniosła swój ośrodek interesów życiowych za granicę, będzie polskim nierezydentem.

Ustalenie statusu podatkowego w Holandii może być trudne. Tamtejsze prawo podatkowe nie zawiera bowiem definicji rezydencji podatkowej. Ogólnie rzecz biorąc, rezydencja podatkowa jest ustalana na podstawie okoliczności faktycznych związanych z sytuacją danej osoby. W szczególności rezydencja danej osoby jest ustalana na podstawie takich okoliczności, jak:

  • miejsce, gdzie dana osoba posiada dostępny dom lub mieszkanie;
  • miejsce, gdzie przebywa najbliższa rodzina (żona, dzieci);
  • miejsce osobistych i ekonomicznych powiązań (np. miejsce zatrudnienia);
  • miejsce, gdzie dana osoba posiada majątek i rachunki bankowe;
  • intencja długości pobytu w Holandii.

W sytuacji, kiedy zarówno Polska, jak i Holandia uznają, że dana osoba jest rezydentem podatkowym w obu tych krajach, będzie miała zastosowanie umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską i Holandią. Jest to konwencja podpisana w Warszawie 13 lutego 2002 r. między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120). Ostatecznie o miejscu zamieszkania takiej osoby zdecyduje wynik badania rezydencji według kryteriów wymienionych w tej umowie, czyli;

  • stałe miejsce zamieszkania,
  • silniejsze powiązania osobiste lub gospodarcze,
  • zwyczajowe przebywanie,
  • obywatelstwo.

W przypadku, gdy żadne ze wskazanych kryteriów nie doprowadzi do rozstrzygnięcia konfliktu podwójnej rezydencji, wówczas właściwe władze Polski i Holandii, rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

Jednak niezależnie od statusu podatkowego Polaka dochody, które otrzyma on jako wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Holandii, podlegają opodatkowaniu w tym kraju. W pewnych przypadkach, jeśli Polak pozostaje nadal rezydentem w Polsce, to dochody te mogą zostać zwolnione z opodatkowania w Holandii, jeżeli są spełnione łącznie 3 poniższe warunki:

•  przebywa on na terytorium Holandii przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym,

•  wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Holandii,

•  wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Holandii.

Generalnie ta metoda opodatkowania polega na tym, że od podatku polskiego, który jest obliczany od całości dochodów podatnika, tj. zarówno dochodów holenderskich, jak i polskich, odejmuje się kwoty podatku zapłaconego w Holandii (do pewnego limitu). Polski rezydent zapłaci zatem w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem należnym w Polsce, a podatkiem zapłaconym w Holandii. Polacy niebędący polskimi rezydentami podatkowymi nie będą w ogóle deklarować w Polsce dochodów uzyskanych za pracę w Holandii i konsekwentnie nie będą musieli płacić od tego dochodu podatku w Polsce. Ponadto Polacy, którzy zmienią swoje miejsce zamieszkania na Holandię, nie będą w ogóle deklarować w Polsce dochodów uzyskanych za pracę w Holandii i w konsekwencji tego nie będą musieli płacić od tego dochodu podatku w Polsce.

Osoba, która w ciągu roku jest zatrudniona przez holenderskiego pracodawcę, płaci holenderski podatek dochodowy. Pracodawca jest zobowiązany pobierać zaliczki na poczet podatku dochodowego i ubezpieczenia emerytalno – rentowego już od pierwszego wynagrodzenia pracownika. Wysokość tych zaliczek zależy od wieku i spodziewanych rocznych przychodów pracownika.

Generalnie osoby uzyskujące dochód podlegający opodatkowaniu w kraju wiatraków są zobowiązane do złożenia rocznego zeznania podatkowego  do 1 kwietnia roku następnego. Warto wiedzieć, że w Niderlandach to nie podatnik dokonuje obliczenia zobowiązania podatkowego, lecz organy podatkowe. Jeśli zostanie stwierdzona niedopłata, to podatnik ma 2 miesiące na jej uregulowanie. Jeśli zostanie uznany zwrot podatku z Holandii, prawdopodobnie zostanie on wypłacony w ciągu pół roku. Jednak teoretycznie holenderski fiskus ma 3 lata na dokonanie rozliczenie podatkowego, licząc od końca danego roku podatkowego, którego ono dotyczy.

Podziel się
oceń
3
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  3 062  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3062

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

Pytamy.pl