Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 967 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zwrot podatku z Holandii nie pozbawia gwarancji socjalnych

poniedziałek, 24 września 2012 9:29
Skocz do komentarzy

Wszyscy, którzy legalnie pracują w Holandii płacą podatki. Odejmuje je pracodawca, przed wypłatą wynagrodzenia pracownikowi, a następnie przekazuje do odpowiedniego urzędu skarbowego. Na odprowadzaną sumę składają się: zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie społeczne. Zwrot podatku z Holandii oznacza możliwość zwrotu jedynie nadpłaconego podatku dochodowego, dlatego też w żaden sposób nie wpływa na gwarancje socjalne.

Ten, kto przeprowadzi zwrot podatku z zagranicy, nie pozbawia się więc prawa do emerytury, renty ubezpieczenia zdrowotnego czy innych uprawnień socjalnych. Dlatego zwrot podatku holandia nie będzie miał również żadnego wpływu na najpopularniejsze świadczenia, tzw. „rozłąkowe” i zasiłek rodzinny.

Heffingskorting, czyli tzw. „rozłąkowe” to pieniądze, jakie można otrzymać  jako rekompensatę za osobę, z którą „pozostaje się w rozłące”. Nie chodzi tu tylko o rodzinę. Partnerem fiskalnym może być bliski członek rodziny, który ma ukończone 18 lat (lub 27 lat w przypadku osób poza małżonkiem i rodzeństwem) lub osoba niespokrewniona (np. partner, z którym pozostaje się w nieformalnym związku, przyjaciel, współlokator), z którą podatnik jest zameldowany pod tym samym adresem przez okres minimum 6 miesięcy w roku podatkowym, za który występuje się o „rozłąkowe”.

Partnerem fiskalnym może być osoba, która nigdy nie pracowała w Holandii, a nawet nigdy w niej nie była. Trzeba jednak będzie jej wyrobić numer BSN (burgerservicenummer), składając prośbę o nadanie go w holenderskim urzędzie skarbowym Belastingdienst.

Niestety „rozłąkowe” przysługuje nie wszystkim, ale tylko tym, którzy razem z partnerem fiskalnym spełniają określone warunki finansowe. Tak więc osoba pracująca w Holandii musi mieć dochód brutto w wysokości nie wyższej niż 10.000 EUR w danym roku podatkowym, a dochód partnera  nie może przekroczyć ok. 6.500 EUR w tym samym czasie. Wysokość zwrotu podatku  uzależniona jest od dochodów podatnika i partnera - im wyższy dochód partnera, tym niższa jest kwota rozłąkowego.   

Podziel się
oceń
4
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  3 062  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3062

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

Bloog.pl