Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 275 321 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rezydencja podatkowa w Polsce czy Holandii?

środa, 20 marca 2013 10:21

Podatki, to zmora chyba wszystkich, którzy im podlegają. Jednak są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego państwa. W ostatnich latach, na skutek wzmożonej migracji zarobkowej Polaków, wielu z nich ma problem z rozliczeniem podatkowym, na skutek tego, że nie wiedzą, jak i w którym kraju go dokonać. Obowiązki podatkowe każdego podatnika będą zależały od jego rezydencji. Polską rezydencję podatkową ustala się w oparciu o długość pobytu w Polsce oraz posiadanie przez daną osobę w kraju tzw. ośrodka interesów życiowych (centrum interesów osobistych lub gospodarczych). Jeżeli taka osoba przebywa ponad 183 dni poza Polską, ale zachowała swoje centrum interesów osobistych lub gospodarczych w kraju, nadal będzie uważana za polskiego rezydenta podatkowego. Natomiast osoba, której pobyt w Polsce nie przekroczył 183 dni i która przeniosła swój ośrodek interesów życiowych za granicę, będzie polskim nierezydentem.

Ustalenie statusu podatkowego w Holandii może być trudne. Tamtejsze prawo podatkowe nie zawiera bowiem definicji rezydencji podatkowej. Ogólnie rzecz biorąc, rezydencja podatkowa jest ustalana na podstawie okoliczności faktycznych związanych z sytuacją danej osoby. W szczególności rezydencja danej osoby jest ustalana na podstawie takich okoliczności, jak:

  • miejsce, gdzie dana osoba posiada dostępny dom lub mieszkanie;
  • miejsce, gdzie przebywa najbliższa rodzina (żona, dzieci);
  • miejsce osobistych i ekonomicznych powiązań (np. miejsce zatrudnienia);
  • miejsce, gdzie dana osoba posiada majątek i rachunki bankowe;
  • intencja długości pobytu w Holandii.

W sytuacji, kiedy zarówno Polska, jak i Holandia uznają, że dana osoba jest rezydentem podatkowym w obu tych krajach, będzie miała zastosowanie umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską i Holandią. Jest to konwencja podpisana w Warszawie 13 lutego 2002 r. między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120). Ostatecznie o miejscu zamieszkania takiej osoby zdecyduje wynik badania rezydencji według kryteriów wymienionych w tej umowie, czyli;

  • stałe miejsce zamieszkania,
  • silniejsze powiązania osobiste lub gospodarcze,
  • zwyczajowe przebywanie,
  • obywatelstwo.

W przypadku, gdy żadne ze wskazanych kryteriów nie doprowadzi do rozstrzygnięcia konfliktu podwójnej rezydencji, wówczas właściwe władze Polski i Holandii, rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

Jednak niezależnie od statusu podatkowego Polaka dochody, które otrzyma on jako wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Holandii, podlegają opodatkowaniu w tym kraju. W pewnych przypadkach, jeśli Polak pozostaje nadal rezydentem w Polsce, to dochody te mogą zostać zwolnione z opodatkowania w Holandii, jeżeli są spełnione łącznie 3 poniższe warunki:

•  przebywa on na terytorium Holandii przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym,

•  wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Holandii,

•  wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Holandii.

Generalnie ta metoda opodatkowania polega na tym, że od podatku polskiego, który jest obliczany od całości dochodów podatnika, tj. zarówno dochodów holenderskich, jak i polskich, odejmuje się kwoty podatku zapłaconego w Holandii (do pewnego limitu). Polski rezydent zapłaci zatem w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem należnym w Polsce, a podatkiem zapłaconym w Holandii. Polacy niebędący polskimi rezydentami podatkowymi nie będą w ogóle deklarować w Polsce dochodów uzyskanych za pracę w Holandii i konsekwentnie nie będą musieli płacić od tego dochodu podatku w Polsce. Ponadto Polacy, którzy zmienią swoje miejsce zamieszkania na Holandię, nie będą w ogóle deklarować w Polsce dochodów uzyskanych za pracę w Holandii i w konsekwencji tego nie będą musieli płacić od tego dochodu podatku w Polsce.

Osoba, która w ciągu roku jest zatrudniona przez holenderskiego pracodawcę, płaci holenderski podatek dochodowy. Pracodawca jest zobowiązany pobierać zaliczki na poczet podatku dochodowego i ubezpieczenia emerytalno – rentowego już od pierwszego wynagrodzenia pracownika. Wysokość tych zaliczek zależy od wieku i spodziewanych rocznych przychodów pracownika.

Generalnie osoby uzyskujące dochód podlegający opodatkowaniu w kraju wiatraków są zobowiązane do złożenia rocznego zeznania podatkowego  do 1 kwietnia roku następnego. Warto wiedzieć, że w Niderlandach to nie podatnik dokonuje obliczenia zobowiązania podatkowego, lecz organy podatkowe. Jeśli zostanie stwierdzona niedopłata, to podatnik ma 2 miesiące na jej uregulowanie. Jeśli zostanie uznany zwrot podatku z Holandii, prawdopodobnie zostanie on wypłacony w ciągu pół roku. Jednak teoretycznie holenderski fiskus ma 3 lata na dokonanie rozliczenie podatkowego, licząc od końca danego roku podatkowego, którego ono dotyczy.


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Zwrot podatku z Holandii nie pozbawia gwarancji socjalnych

poniedziałek, 24 września 2012 9:29

Wszyscy, którzy legalnie pracują w Holandii płacą podatki. Odejmuje je pracodawca, przed wypłatą wynagrodzenia pracownikowi, a następnie przekazuje do odpowiedniego urzędu skarbowego. Na odprowadzaną sumę składają się: zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie społeczne. Zwrot podatku z Holandii oznacza możliwość zwrotu jedynie nadpłaconego podatku dochodowego, dlatego też w żaden sposób nie wpływa na gwarancje socjalne.

Ten, kto przeprowadzi zwrot podatku z zagranicy, nie pozbawia się więc prawa do emerytury, renty ubezpieczenia zdrowotnego czy innych uprawnień socjalnych. Dlatego zwrot podatku holandia nie będzie miał również żadnego wpływu na najpopularniejsze świadczenia, tzw. „rozłąkowe” i zasiłek rodzinny.

Heffingskorting, czyli tzw. „rozłąkowe” to pieniądze, jakie można otrzymać  jako rekompensatę za osobę, z którą „pozostaje się w rozłące”. Nie chodzi tu tylko o rodzinę. Partnerem fiskalnym może być bliski członek rodziny, który ma ukończone 18 lat (lub 27 lat w przypadku osób poza małżonkiem i rodzeństwem) lub osoba niespokrewniona (np. partner, z którym pozostaje się w nieformalnym związku, przyjaciel, współlokator), z którą podatnik jest zameldowany pod tym samym adresem przez okres minimum 6 miesięcy w roku podatkowym, za który występuje się o „rozłąkowe”.

Partnerem fiskalnym może być osoba, która nigdy nie pracowała w Holandii, a nawet nigdy w niej nie była. Trzeba jednak będzie jej wyrobić numer BSN (burgerservicenummer), składając prośbę o nadanie go w holenderskim urzędzie skarbowym Belastingdienst.

Niestety „rozłąkowe” przysługuje nie wszystkim, ale tylko tym, którzy razem z partnerem fiskalnym spełniają określone warunki finansowe. Tak więc osoba pracująca w Holandii musi mieć dochód brutto w wysokości nie wyższej niż 10.000 EUR w danym roku podatkowym, a dochód partnera  nie może przekroczyć ok. 6.500 EUR w tym samym czasie. Wysokość zwrotu podatku  uzależniona jest od dochodów podatnika i partnera - im wyższy dochód partnera, tym niższa jest kwota rozłąkowego.   


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Licznik odwiedzin:  3 308  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3308

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Ogłoszenia